Make your own free website on Tripod.com

עקרונות הבניה הירוקה

כל בניה פוגעת בסביבה אך אנו משתדלים להפחית ככל האפשר את הפגיעה. בניה ירוקה, בניה בת-קיימא, בניה סביבתית או בניה אקולוגית הם כולם מונחים המתייחסים לבניה שתהיה ידידותית לסביבה ובריאה לדייר..

הבניה הירוקה יכולה להתייחס למבחר גדול של טכנולוגיות וצורות חיצוניות – החל בבניית היי-טק, עבור לבניה מחומרים ממוחזרים כמו פסולת נייר או צמיגים, וכלה בבניה ילידית מחומרים כמו קש או בוץ.

גם בבנינים למטרת מסחר, משרדים, מוסדות ותעשיה קיים פוטנציאל גדול לבניה הירוקה. מסתבר ששם לא רק הסביבה והעובד יוצאים נשכרים אלא שבנין ירוק יכול להניב רווח גדול יותר ליזם.

הבניה הירוקה ברוב העולם מתייחסת לקטגוריות הבאות:

1 - אנרגיה

חסכון באנרגיה ממקורות מתכלים וקידום השימוש באנרגיה ממקורות בני-קיימא. כיוון ראשי -  אסטרטגיה אקלימית – חימום וקירור הבית בכל עונות השנה.  האתגר הגדול בנושא האקלים הוא לקיים תנאים נוחים בבית ללא שימוש במקורות אנרגיה כלשהם. במציאות אנו כמעט תמיד נאלץ להסתפק בפחות מזה אך קיים מגוון עצום של טכניקות לשיפור.

כיוונים משניים -  תאורה, ייבוש כביסה, מכשירים ביתיים; הפקת חשמל ממקורות בני-קיימא ומכירת העודפים לרשת הארציתקרא עוד

img        
  

2- מים

כיוון ראשי - חסכון במים שפירים (חסכמים, מיכלי הדחה חסכניים, משתנות ו/או אסלות ללא מים).

כיוונים משניים – קליטת ואגירת מי-גשמים, הפרדת מים אפורים (מכיורים, מקלחות, אמבטיות) ומיחזורם להשקיה ו/או הדחה, הגנת מערכות ניקוז וחלחול טבעיות. קרא עוד

3- משאבים, פסולת ומיחזור

כיוון ראשי: 1) שימוש מירבי במשאבים מתחדשים (כגון במבוק, עץ מתורבת, קש) או משאבים בני-מיחזור (מתכת, אבן). 

מיזעור השימוש במשאבים מתכלים (כגון חול-ים, מוצרי תעשית הנפט) או קשי-מיחזור (בטון, קרמיקה). 

2) תכנון המאפשר הפרדת פסולת רקבובית ופסולת נייר, פלסטיק, זכוכית וכדומה. 

3) מיחזור אופטימלי לכל סוגי הפסולת הביתית; מיחזור חומרים מבנינים להריסה; הפיכת פסולת רקבובית לקומפוסט.

כיוונים משניים – בחירת שיטת בניה ואמצעים אחרים לצמצום כמויות פסולת הבניה, מיחזור פסולת הבניה ואף מיחזור הבנין בשלמותו עם תום חייו והריסתו, הפקת אנרגיה מפסולת.  קרא עוד

img

4 - זיהומים  

כיוון ראשי - הפחתת זיהומים ומזעור הפליטה האפשרית של רעלנים בתהליכי הבניה ולאורך חיי המבנה (כולל זיהום אויר, רעש, קרינה, פליטה מצבע, חומרי ריצוף, ריהוט ואחרים). לזיהום האויר בגזי חממה השפעה מכרעת על השתנות האקלים על פני כדור הארץ.

כיוונים משניים - הפחתת זיהומים בתהליכי הייצור וההובלה של חומרי הבנין ובזמן הריסה אפשרית של המבנה.

img

5- קרקע

כיוון ראשי – ניצול אופטימלי של משאב הקרקע: צפיפות אופטימלית בהתאם לדגם היישוב והתאמה לתוואי הקרקע.

כיוונים משניים – מזעור השטח המוקדש לחניה ודרכים, שיקום ושימור הקרקע, מניעת זיהום הקרקע. הכנת הבנין לשינויים בתיפקוד במשך השנים.

img

6- תחבורה

כיוון ראשי - נגישות לתחבורה בלתי-מזהמת (אופניים, רגל)

כיוונים משניים – נגישות לתחבורה ציבורית, הפחתת השימוש בתחבורה ע"י סידורי עבודה מהבית.

img

7- מזון

כיוון ראשי – יעוד שטחים מתאימים בבית, בגינה ובשכונה להפקת מזון נקי מזיהומים. מיחזור פסולת רקבובית על ידי הפיכתה לדשן אורגני (קומפוסט).

כיוונים משניים – אקוואקולטורה – גידול דגים ומזון ימי בתנאים ביתיים.

img    img

8 – בנינים שאינם למגורים

כל מה שאפשר להחיל על בניני מגורים אפשר להחיל גם על בנינים שאינם למגורים, אך בנוסף לכך ניתן להשיג בהם הישגים נוספים בעלי ערך כלכלי הנובעים מגודלם ומורכבותם. דוגמאות:

·       באמצעות בידוד-על וחלונות-על ניתן להקטין במידה ניכרת את נפח הבנין המוקדש למערכות חימום וקרור, ועל ידי כך להגדיל את השטחים המניבים בבנין – למשל תוספת קומה במקום קומה טכנית.

·       ניתן להשתמש בעודפי חום של גנרטור מקומי לצרכי אספקת מים חמים, הסקה או קיטור – דבר המגדיל במידה ניכרת את הנצילות של הגנרטור.

  

© כל הזכויות שמורות לאבישי בן-אבא